Original Factory High Quality Mini Plastic Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
To meet the customers' over-expected gratification , we have our robust crew to offer our best over-all support which includes marketing, income, coming up with, production, excellent managing, packing, warehousing and logistics for Original Factory High Quality Mini Plastic Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Amman, belarus , We are proud to supply our products and solutions to every costumer all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Quality Inspection for Lotion Pump Bottle - 5g...
-
PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gol...
-
OEM China Metal Perfume Spray Bottles - 500ml ...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
Best Price for Perfume Bottle Factory - 330ml ...
-
Wholesale 5g Luxury Cosmetic Cream Jar - 3ml /...











