2017 New Style Plastic Packaging - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
All we do is usually affiliated with our tenet " Buyer to start with, Belief to start with, devoting about the food packaging and environmental defense for 2017 New Style Plastic Packaging - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Mauritius , Houston , Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we are committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
Wholesale Price Airless Cream Jar - 400ml alum...
-
Good User Reputation for Glass Empty Candy Bott...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 100ml d...




