Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomizer - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
We will make just about every exertion for being excellent and perfect, and speed up our actions for standing during the rank of worldwide top-grade and high-tech enterprises for Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomizer - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Poland , Cairo , We sincerely hope to cooperate with customers all over the world, if you would like to have more information, please kindly contact us, we are looking forward to building up a great business relationship with you.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
Wholesale Price China Plastic Bottles With Spra...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - 150ml alu...
-
Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml alum...
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...

