Europe style for Slide Top Metal Tin Box - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Europe style for Slide Top Metal Tin Box - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , Bulgaria , United States , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a must for yourself personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We have been confident that we will have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...
-
Best Price on Mason Jars For Sale - 100ml alum...
-
Professional Design Jar With Aluminium Lid - 3...
-
Cheap price Cream Jar Aluminum Material - 7ml ...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...











