Best Price on Mini Aluminum Refillable Perfume Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is definitely the persistent conception of our corporation to the long-term to establish alongside one another with customers for mutual reciprocity and mutual profit for Best Price on Mini Aluminum Refillable Perfume Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Philadelphia , Libya , As an experienced group we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of our company is to build up a satisfactory memory to all customers, and establish a long term win-win business relationship. Choose us, we always wait for your appearance!
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Top Suppliers White Cosmetics Cream Jar - 250m...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
Competitive Price for Lipstick Perfume Spray Bo...
-
Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 2...
-
Cheapest Factory Uv Black Gel Polish Jar - Cus...
-
High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml ...



