China Gold Supplier for Aluminum Spray Perfume Bottles - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
We have now our possess revenue group, design staff, technical crew, QC team and package group. We now have strict excellent regulate procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing subject for China Gold Supplier for Aluminum Spray Perfume Bottles - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Denver , Qatar , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 8m...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...
-
OEM manufacturer Vintage Feather Gel Eyeliner J...
-
OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oi...
-
Wholesale Discount Empty Cream Jar 10ml - 30g ...
-
Short Lead Time for Black Color With Frosted Co...











