OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
We intention to see quality disfigurement within the creation and supply the ideal support to domestic and overseas buyers wholeheartedly for OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , Puerto Rico , Qatar , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 20 ...
-
Short Lead Time for Round Small Glass Jar With ...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 15g / ...
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
Factory For Massage Cream Jar - 500ml luxury a...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl alumi...




