2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-03 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 19 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 16 g |
| Capacity | 6 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for 2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Pakistan , Birmingham , We always stick to the tenet of "sincerity, high quality, high efficiency, innovation". With years of efforts, we have established friendly and stable business relationships with worldwide customers. We welcome any of your inquiries and concerns for our products, and we are sure that we will offer just what you want, as we always believe that your satisfaction is our success.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml high qu...
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray B...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500...
-
PriceList for Spray Aluminium Bottle - aluminu...
-
Factory made hot-sale Cosmetic Jars For Sale - ...

