Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Along with the "Client-Oriented" enterprise philosophy, a rigorous high-quality control process, superior production products along with a robust R&D group, we constantly deliver premium quality products, exceptional solutions and aggressive costs for Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Denmark , Italy , Due to good quality and reasonable prices, our items have been exported to more than 10 countries and regions. We are looking forward to cooperating with all customers from at home and abroad. Moreover, customer satisfaction is our eternal pursuit.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml sil...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 250ml luxu...
-
Ordinary Discount 5ml Empty Mini Perfume Bottle...
-
Factory Cheap Hot 30g Bamboo Cosmetic Cream Jar...











