Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
We normally think and practice corresponding on the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and also the living for Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , Denver , Russia , With well educated, innovative and energetic staff, we are responsible for all elements of research, design, manufacture, sale and distribution. By studying and developing new techniques, we are not only following but also leading fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant replies. You will instantly feel our professional and attentive service.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!










