Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" plus the theory of "quality the basic, have faith in the main and management the advanced" for Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Liverpool , Sacramento , Our monthly output is more than 5000pcs. We have set up a strict quality control system. Please feel free to contact us for further information. We hope that we can establish long-term business relationships with you and carry out business on a mutually beneficial basis. We are and will be always trying our best to serve you.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 15...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 200ml a...
-
Discountable price Pet Cosmetic Cream Jar - 15...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml doub...
-
Top Suppliers 30 Ml Crystal Clear Perfume Glass...




