Factory Supply Bilayer Pp Cream Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
We'll make every effort and hard work being outstanding and excellent, and speed up our techniques for standing during the rank of global top-grade and high-tech enterprises for Factory Supply Bilayer Pp Cream Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Finland , Libya , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with professional knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to provide the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we will develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - AJ...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 1000...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Packaging Lux...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Special Design for Bamboo Cream Jar - 10ml / 1...

