Reasonable price for 100ml Cosmetic Container - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Reasonable price for 100ml Cosmetic Container - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , kazan , Angola , If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 250ml...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 33cl alu...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - AJ-06 ser...
-
China Cheap price Loose Powder Container - 47m...




