Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Estonia , Kenya , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - bul...
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 100ml ...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 15...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - JA-5...
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 160ml al...




