Factory Promotional Plastic Spray Bottles - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for Factory Promotional Plastic Spray Bottles - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Greenland , Serbia , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 5ml / 8...
-
factory customized Mini Plastic Jars - AJ-05 s...
-
High reputation 150ml Aluminum Bottle - 5g / 1...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - JA...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - 300ml...




