Reasonable price for Glass Roll On Bottles - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
As a way to finest meet up with client's wants, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Aggressive Price, Fast Service" for Reasonable price for Glass Roll On Bottles - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Bolivia , Azerbaijan , We've got more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel items to meet the market demand and help the guests continuously by updating our goods. We've been specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, make sure you join us, and together we will shape a bright future in your business field!
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
Bottom price 5ml Glass Bottle - AJ-04 series a...
-
Cheapest Factory Empty Cosmetic Bottles - 750m...
-
2017 China New Design Cosmetic Cream Empty Jar ...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 650ml emp...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L ...
-
Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cre...











