Factory source Aluminum Beverage Bottles - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Factory source Aluminum Beverage Bottles - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Denmark , Bangkok , Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 8ml ...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 200ml...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 100g ...
-
Factory making 20g 30g 50g Aluminum Cosmetic Ja...











