New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Toronto , Chile , Sri Lanka , We've more than 10 years exported experience and our products and solutions have expored more than 30 countries around the word . We always hold the service tenet Client first,Quality first in our mind,and are strict with product quality. Welcome your visiting!
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Chinese wholesale Spraying Cosmetic Jar With So...
-
Original Factory Glass Perfume Bottle Importers...
-
Reliable Supplier Pet Cosmetic Plastic Jar - 3...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...


