China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Georgia , Chile , To let customers be more confident in us and get the most comfortable service, we run our company with honesty, sincerity and best quality . We firmly believe that it is our pleasure to help customers to run their business more successfully, and that our professional advice and service can lead to more suitable choice for the customers.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
2017 High quality Empty Cosmetic Jar 5g - AJ-0...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...


