Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our enterprise since its inception, usually regards product top quality as business life, repeatedly enhance manufacturing technology, make improvements to product excellent and continuously strengthen enterprise total high quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Norwegian , UAE , Austria , Our Company has professional engineers and technical staff to answer your questions about maintenance problems, some common failure. Our product quality assurance, price concessions, any questions about the products, Please feel free to contact us.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 3ml ...
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 250ml lu...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - JA...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...
-
Professional China Pen Perfume Spray Bottle 10m...




