Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Brisbane , Paraguay , If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Manufacturer for Square Cream Jar - Small pill...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 650ml empty...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm ...
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...


