factory customized Aluminium Cream Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
We have our own sales team, design team, technical team, QC team and package team. We have strict quality control procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing field for factory customized Aluminium Cream Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Guinea , UAE , Our staffs are adhering to the "Integrity-based and Interactive Development" spirit, and the tenet of "First-class Quality with Excellent Service". According to the needs of every customer, we provide customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully. Welcome clients from home and abroad to call and inquire!
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 250ml ...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 35...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 28...
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...


