Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
carry on to boost, to guarantee products excellent in line with market and consumer standard specifications. Our enterprise has a quality assurance system are actually established for Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , El Salvador , Paraguay , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 20 ml uniq...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 350ml / 500ml...
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...











