Excellent quality Circular Spray Perfume Bottle - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Our primary target will be to provide our clients a serious and responsible small business relationship, supplying personalized attention to all of them for Excellent quality Circular Spray Perfume Bottle - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: USA , Paris , Austria , During in 11 years,We have participated in more than 20 exhibitions,obtains the highest praise from each customer. Our company always aim to provide the customer best products with lowest price. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. Join us, show your beauty. We will always be your first choice. Trust us, you will never lose heart.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
Excellent quality Plastic Perfume Bottle - who...
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
High Quality for Plastic Acrylic Cream Jar - 2...
-
PriceList for High Quality Sprayer Bottle - JA...


