Best-Selling Canning Jars 500ml - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for Best-Selling Canning Jars 500ml - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Irish , Sweden , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, allow us to work together to get success.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.








