Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
Our organization promises all customers with the first-class products and solutions and the most satisfying post-sale service. We warmly welcome our regular and new clients to join us for Chinese Professional 1oz Cosmetic Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Curacao , Greek , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - 8ml / 1...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml alu...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Cu...
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 100...

