China Gold Supplier for Pink Cosmetic Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to provide you with excellent service of processing for China Gold Supplier for Pink Cosmetic Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Seattle , Japan , Spain , Item have passed by means of the national qualified certification and been well received in our main industry. Our expert engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We have been able to also deliver you with cost-free samples to meet your specs. Ideal efforts will probably be produced to deliver you the most beneficial service and solutions. Should really you be interested in our company and solutions, please make contact with us by sending us emails or call us straight away. To be able to know our solutions and enterprise. ar more, you'll be able to come to our factory to see it. We will constantly welcome guests from all over the world to our firm. o build business enterprise. elations with us. You should feel absolutely free to speak to us for organization. nd we believe we are going to share the best trading practical experience with all our merchants.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - JA-3-1 ...
-
Cheapest Price Cosmetic Jars 80g - 1000ml tall...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
High Quality Plastic Jars For Cream - 150ml cl...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...











