OEM Manufacturer Logo Printed Spray Bottles - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
Burberry’s First Bespoke Perfume Collection Launches at Its New York City Flagship | Plastic Cosmetic Jar
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for OEM Manufacturer Logo Printed Spray Bottles - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Austria , Ukraine , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We are doing everything to offer our customers with best services and best products . We promise that we'll be responsible all the way to the end once our services begin.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic ...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - JA-5...
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 330ml cro...
-
Reasonable price Eyeshadow Container - 10ml / ...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Quality Inspection for Eyeshadow Cream Jar - 2...


