100% Original Factory Sample Perfume Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Our items are commonly identified and trusted by customers and may fulfill continuously switching economic and social wants of 100% Original Factory Sample Perfume Bottles - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Afghanistan , Pakistan , Libya , "Good quality and reasonable price" are our business principles. If you are interested in our products or have any questions, make sure you feel free to contact us. We hope to establish cooperative relationships with you in the near future.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - 5ml...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...
-
Best Price on 12ml Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Lowest Price for Leak Proof Aluminum Bottle - ...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...

