Leading Manufacturer for Colorful Body Butter Jars - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for Leading Manufacturer for Colorful Body Butter Jars - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Stuttgart , Paris , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we've been striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
China Cheap price Ufo Acrylic Jars - 330ml cro...
-
China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 420m...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 9 o...
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 33...




