China wholesale Plastic Jar 50ml - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for China wholesale Plastic Jar 50ml - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , UAE , Canberra , Our company, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by iso9000 quality management standard strictly , creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...
-
Best-Selling 1oz Cosmetic Jar - 8ml / 10ml / 1...
-
Top Suppliers Small Pp Cream Jar - 15g / 30g /...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - ...
-
PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - AJ-04 s...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...



