2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for 2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Barcelona , Sudan , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 6ml / ...
-
100% Original Factory Metal Bottle - aluminum ...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 200ml gold a...
-
100% Original Clear Pet Candy Jars - 430ml pop...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...

