China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
We regularly perform our spirit of ''Innovation bringing progress, Highly-quality making certain subsistence, Administration marketing benefit, Credit score attracting customers for China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Latvia , Kenya , With the best technological support, we have tailored our website for the best user experience and kept in mind your ease of shopping. we ensure that the best reaches you at your doorstep, in the shortest possible time and with the help of our efficient logistical partners i.e DHL and UPS. We promise quality, living by the motto of promising only what we can deliver.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 100ml al...
-
Lowest Price for 100g Double Wall Pp Cream Jar ...
-
Manufacturer for 250g Alu Cream Jar - 50ml whi...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
2017 wholesale price Square Shape Cream Jar - ...
-
Low price for 12ml Perfume Bottles - 3ml / 6ml...




