High reputation Perfume Spray Pen - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
Innovation, excellent and reliability are the core values of our firm. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size corporation for High reputation Perfume Spray Pen - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Finland , Algeria , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our solutions are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...
-
High Quality for Oval Plastic Bottle - 100ml /...
-
Short Lead Time for Bamboo Fiber Storage Jar - ...
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 8...




