Factory making Medical Cream Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
All we do is always associated with our tenet " Customer first, Trust first, devoting on the food packaging and environmental protection for Factory making Medical Cream Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Malta , Moscow , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory making Empty Plastic Round Cream Jar - ...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - 500ml...
-
Wholesale Price China Aluminium Perfume Atomize...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 14 oz scre...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - 33cl alumi...




