China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Plastic Cosmetic Jar
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Comoros , Chile , San Diego , With the development of the society and economy, our company will continue the "loyalty, dedication, efficiency, innovation" spirit of enterprise, and we will always adhere to the management idea of "would rather lose gold, do not lose customers heart". We will serve the domestic and foreign businessmen with sincere dedication, and let us create bright future together with you!
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 8ml ...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 300...
-
Reasonable price for 20ml Empty Perfume Bottle ...
-
China New Product Jar Lids - 10ml / 12ml / 14 ...


