New Delivery for Spray Pump Perfume Bottle - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
We stay with the basic principle of "quality initially, services first, steady improvement and innovation to fulfill the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our company, we give the goods while using the good high-quality at the reasonable selling price for New Delivery for Spray Pump Perfume Bottle - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madagascar , Czech , UK , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
OEM Factory for Luxury Perfume Bottle - JA-3-6...
-
OEM/ODM Manufacturer Capsule Bottle - 100g wid...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500...
-
Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - ...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz alumin...

