Big discounting Plastic Cream Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
We not only will try our greatest to offer you excellent services to each individual client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Big discounting Plastic Cream Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Bahrain , Toronto , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , professional, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...
-
PriceList for Rectangle Crimp Glass Bottles - ...
-
Online Exporter Aluminum Tin Case - 160ml alum...
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...
-
Top Suppliers White Cosmetics Cream Jar - AJ-0...
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 25...

