OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oil - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for OEM/ODM China Bottle With Dropper For E Vape Oil - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Namibia , Japan , High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. We also offer agency service---that act as the agent in china for our customers. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.







