Factory source Pet Spary Amber Bottle - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with Factory source Pet Spary Amber Bottle - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hyderabad , Philadelphia , French , They're durable modeling and promoting effectively all over the world. Under no circumstances disappearing major functions in a quick time, it's a should for you of excellent good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the company make a terrific efforts to expand its international trade, raise its company profit and raise its export scale. We're confident that we are going to possess a vibrant prospect and to be distributed all over the world within the years to come.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 100...
-
China New Product Special Shape Glass Bottle - ...
-
Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottl...
-
Factory Free sample Frosted Glass Jar - 100ml ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 300ml new ...











