Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
"Quality first, Honesty as base, Sincere service and mutual profit" is our idea, in order to develop continuously and pursue the excellence for Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New York , Botswana , Dubai , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
High Quality for Metal Cosmetic Aluminum Jar - ...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Factory Free sample Glass Luxury Perfume Bottle...
-
Factory selling Pp Baby Cream Jar - 5ml / 8ml ...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...


