Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rome , Jamaica , Netherlands , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Free sample for Plastic Container With Lid - 1...
-
New Arrival China Transparency Perfume Bottles ...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - 60...
-
2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 8 ...
-
Wholesale Dealers of 5ml Refillable Pocket Mini...
-
Quality Inspection for Perfume Bottles Glass 5m...




