Manufacturer of Cosmetic Packaging - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
It adheres for the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products and solutions continuously. It regards shoppers, success as its individual success. Let us produce prosperous future hand in hand for Manufacturer of Cosmetic Packaging - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Australia , Bhutan , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we are striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 m...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Factory wholesale Color Cosmetic Aluminum Jar -...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 350ml f...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...











