China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | 10ml Perfume Bottle
With responsible good quality method, good status and excellent client services, the series of solutions produced by our company are exported to lots of countries and regions for China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , St. Petersburg , venezuela , We've been always creating new technology to streamline the production, and give products with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We are going to present our best service to satisfy all your needs! Remember to contact us right away!
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Hot sale Silicone Travel Bottles - 5g / 10g / ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 50...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...
-
OEM/ODM Factory Face Cream Jars Container Pot -...
-
OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 1...


