Factory supplied Wholesale Classic Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for Factory supplied Wholesale Classic Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Morocco , Miami , We have been in operation for more than 10 years. We are dedicated to quality products and consumer support. We currently own 27 product utility and design patents. We invite you to visit our company for a personalized tour and advanced business guidance.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 28...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET p...
-
Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - ...
-
Factory For 100ml Aluminum Bottle - 30ml PET p...
-
Best quality Aluminum Jars For Cream - 200ml a...

