Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
We enjoy an extremely good status among our prospects for our great merchandise top quality, competitive price and the ideal service for Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Latvia , Turkey , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a specialist engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We have been your best choice.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Factory wholesale Glass Jar With Plastic Lid - ...
-
professional factory for Bottle With Vacuum Pum...
-
Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 250m...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...




