China Cheap price Cosmetic Perfume Bottle - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
We often persist with the theory "Quality To start with, Prestige Supreme". We are fully committed to delivering our clientele with competitively priced good quality items, prompt delivery and experienced support for China Cheap price Cosmetic Perfume Bottle - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Mecca , Guatemala , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
OEM Supply Empty Glass Perfume Bottle - JA-5-1...
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...
-
China Cheap price Ball Shape Cream Jar - alumi...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 20...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 8ml ...











