Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins in the market competition by its high quality as well as provides more comprehensive and excellent service for clients to let them become big winner. The pursue of the company, is the clients' satisfaction for Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nicaragua , Egypt , Morocco , Now we've been sincerely consider to grant brand agent in different areas and our agents' maximum margin of profit is the most important thing we care about. Welcome all of the friends and customers to join us. We have been ready to share win-win corporation.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml ...
-
Good Quality Aluminum Energy Drink Beverage Bot...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...
-
Massive Selection for Amber Glass Nasal Spray B...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...











