Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | Custom Perfume Bottles
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Purchaser need is our God for Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bahamas , Sao Paulo , Holland , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
Professional China Cosmetic Jar 100g - 3ml / 6...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 20ml che...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - 20ml ch...
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 250ml...

