China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
How do you make your bathroom plastic-free? | MNN | Custom Perfume Bottles
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins during the market competition by its superior quality also as provides extra comprehensive and exceptional service for consumers to let them turn into significant winner. The pursue of the business, is definitely the clients' gratification for China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Netherlands , Ecuador , Our mission is "Provide Goods with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
Factory Supply Aluminium Cosmetic Bottle - 30g...
-
Well-designed Aluminum Spray Bottle - 250ml al...
-
PriceList for Glass Perfume Bottle 50ml - 8ml ...
-
OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar...
-
OEM/ODM China 18mm Aluminum Cap - 1L plastic h...



